wtorek, 19 marca 2013

Skąd pochodzą jagody goji?


Warto wiedzieć skąd pochodzą jagody goji. Skąd wywodzą się te niezwykłe owoce znane na całym Świecie ze swych leczniczych i odmładzających właściwości?Jagody goji - pochodzenieJagody goji wywodzą się z regionów dalekiego wschodu, pochodzą z obszaru Azji środkowej oraz Azji Wschodniej. za rdzenne i macierzyste tereny występowania jagod goji uznaje się Chiny (głównie południowe oraz północne tereny Państwa Środka), a także Nepal, tybet, rzadziej północne Indie i Mongolie. Krzew kolcowoju rośnie dziko również w południowej części Indii oraz na wyżynnych rejonach Mongolii. 

Jednak to właśnie owoce kolcowoju występujące w południowych prowincjach Chin oraz u podnóży Himalajów (Tybet, Nepal) sa najbardziej wartościowe (pod wzgledem zawartości składników i substancji odżywczych) i cenione ze względu na swoje wyjątkowe walory smakowe oraz właściwości lecznicze. 

W jaki sposób owoce goji rozpowszechniły sie na całym Świecie? Obecnie krzew kolcowoju chińskiego jest rośliną uprawianą na niemal wszystkich szerokościach i długościach geograficznych. taki stan rzeczy związany jest z tym, że kolcowój jest rośliną stosunkowo odporną na rózne niekorzystne czynniki pogodowe. Uprawa jagód goji jest możliwa zarówno w strefach klimatu tropikalnego jak i w strefie klimatu umairkowanego. Krzew goji skutecznie przetrwa suszę czy nadmierne opady i wilgoć. Z powodzeniem uprawy jagód goji przyjęły się również na terenie Polski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz