wtorek, 19 marca 2013

Odmiany krzewów goji

Warto poznać dwie główne odmiany krzewów goji. Czym różnią się owoce poszczególnych odmian? Z czego wynikają różnice pomiędzy obiema odmianami kolcowoju, który bywa również nazywany krzewem goji.
Odmiany krzewu goji 


Jagody goji to drobne, około 2-centymetrowe, eliptyczno-kuliste owoce wyglądem przypominające owoce róży lub głogu. Z kolei suszone jagody goji z wyglądu przypominają "czerwone rodzynki". Zwykle owoce goji są barwy czerwonej lub rubinowej, rzadziej z odcieniem różu czy pomarańczy(wczesne owoce goji). Owoce goji to owoce kolcowoju chińskiego lub kolcowoju pospolitego. 

W zasadzie różnica pomiędzy jagodami goji z krzewu kolcowoju chińskiego, a tymi, które rodzi kolcowój pospolity wiąże się z zawartością substancji odżywczych zawartych w obu wymienionych odmianach tych niezwykłych jagód. Różnica pomiędzy tymi odmianami uwidacznia się również w smaku oraz aromacie, które nieznacznie różnią się w zależności od odmiany kolcowoju, na którym rosną.

krzew goji - kolcowój chiński


Kolcowój chiński i kolcowój pospolity - różnice


Owoce kolcowoju chińskiego charakteryzuje bardziej wyrazisty smak oraz aromat, rózni się również samą konsystencją owoców - są bardziej mięsiste i soczyste. Różnice pomiędzy tymi dwoma odmianami krzewu goji wynikają między innymi z uwarunkowań klimatycznych i geograficznych, czyli mówiąc zwięźle - od warunków, w których rosną te krzewy oraz dojrzewają owoce goji. Kolcowój chiński jest uprawiany głównie na południu Chin (rośnie również w tybecie, u podnóży Himalajów). natomiast kolcowój pospolity rośnie na terenach północnych prowincji Chin.

2 komentarze:

 1. Witam,
  Zgodnie z Wikipedią Kolcowój pospolity (Lycium barbarum) może być toksyczny. Niestety o tym tutaj nie piszecie. Dlaczego?
  Pozdrawiam,
  dickkor


  http://ryszrosz.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem nawet wikipedia nie jest miarodajnym źródłem informacji. We wszystkich pestkach występuje kwas poruski, a jak dziecko pewnie zjadałeś jabłko, ponmidor, porzeczki, etc. z pestkami, i co otrułeś się...

   Usuń